100 tys. zł na samozatrudnienie lub utworzenie miejsca pracy
AktualnościMimo trudnego okresu w gospodarce spowodowanego pandemią, wciąż są osoby, które decydują się na założenie w tym momencie działalności gospodarczej. Część z nich może na ten cel uzyskać specjalne środki – nawet 100 tys. zł na przejście samozatrudnienie – w ramach programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Program jest realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego wspólnie z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii i funkcjonuje od 2013 r.
Wsparcie kierowane jest do absolwentów szkół i uczelni wyższych oraz do studentów ostatniego roku studiów, którzy szukają pracy, do zarejestrowanych osób bezrobotnych, a także opiekunów osób niepełnosprawnych szukających pracy. Ze wsparcia mogą skorzystać również przedsiębiorcy, niepubliczne przedszkola i szkoły oraz producenci rolni. Żłobki, kluby dziecięce oraz podmioty świadczące usługi rehabilitacyjne mogą wnioskować o wsparcie finansowe na utworzenie nowego miejsca pracy związanego z opieką nad dziećmi niepełnosprawnymi lub rehabilitacją dzieci niepełnosprawnych.
Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej – kto może skorzystać:
- studenci ostatniego roku studiów pierwszego i drugiego stopnia, jednolitych studiów magisterskich,
- absolwenci szkół i uczelni wyższych poszukujący pracy, do 4 lat od ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego,
- bezrobotni zarejestrowani w urzędzie, do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego,
- opiekunowie osób niepełnosprawnych – członkowie rodziny opiekujący się dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobą niepełnosprawną, niepobierający świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku opiekuńczego.
Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy – kto może skorzystać:
- podmioty prowadzące działalność gospodarczą,
- niepubliczne przedszkola i szkoły,
- żłobki lub kluby dziecięce, podmioty świadczące usługi rehabilitacyjne,
- osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zamieszkujące lub mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, producenci rolni.
Należy jednak pamiętać, że nie jest to rodzaj bezzwrotnej dotacji – a niskooprocentowana pożyczka na korzystnych warunkach. Maksymalny okres spłaty wynosi 84 miesiące, z kolei maksymalna karencja w spłacie to 12 miesięcy.
Zmiany w programie podyktowane pandemią COVID-19
Warto również zwrócić uwagę na fakt, że ze względu na pandemię COVID-19, w 2020 r. wprowadzono zmiany w zakresie funkcjonowania programu. Osoby, które skorzystają z programu, mogą ubiegać się o kilka dodatkowych ulg. Chodzi m.in. o:
- zawieszenie spłaty kapitału do 6 miesięcy,
- wydłużenie karencji o dodatkowe 6 miesięcy (jeśli pożyczkodawca nie zaczął jeszcze spłacać rat kapitałowo-odsetkowych),
- obniżenie oprocentowania pożyczki do 0 proc. w skali roku (na maksymalnie 12 miesięcy),
- wydłużenie okresu spłaty zobowiązania o kolejne 12 miesięcy.
Dodatkowo pożyczkodawca może się też ubiegać o nienaliczanie kar umownych wynikających z założeń programu, jeśli będzie zmuszony do zamknięcia firmy/zlikwidowania stanowiska pracy czy o możliwość zawieszenia działalności gospodarczej na 6 miesięcy. Jeśli pożyczkodawca chce skorzystać z powyższych ułatwień, musi złożyć odpowiedni wniosek do instytucji finansowej, która udzieliła mu pożyczki (środków udzielają pośrednicy finansowi, których można znaleźć na tej stronie – razem z dokładnie opisywanymi warunkami programu).
