Rusza Fundusz Dopłat do Oprocentowania

Aktualności

296 mln zł w 2020  i 271 mln zł w 2021 wypłaci przedsiębiorcom Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Funduszu Dopłat do Oprocentowania. 

Dopłaty do oprocentowania dotyczą kredytów obrotowych, odnawialnych i nieodnawialnych. BGK pokryje z funduszu część odsetek należnych bankowi kredytującemu.

O kredyt z dopłatą do oprocentowania będą mogli wnioskować wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od branży, oraz podmioty prowadzące działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych. Wysokość wsparcia będzie zależała od wielkości firmy. Sektor MŚP może liczyć na dopłatę do oprocentowania w wysokości 2 punktów procentowych. Dla dużych przedsiębiorstw będzie to kwota odpowiadająca 1 punktowi procentowemu.

Kredytów z dopłatami będą udzielać banki komercyjne i spółdzielcze, współpracujące z BGK. Dzięki wsparciu z Funduszu Dopłat do Oprocentowania przedsiębiorca będzie spłacać tylko część odsetek należnych bankowi kredytującemu, stanowiących różnicę pomiędzy odsetkami naliczonymi według oprocentowania określonego w umowie kredytowej i kwotą dopłaty pokrywaną ze środków Funduszu.

Szczegóły rozwiązania:

  • fundusz dopłaci do oprocentowania kredytów obrotowych (czyli finansujących bieżącą działalność firmy) – zarówno nowych, jak i już zaciągniętych
  • jeden przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z dopłaty tylko dla jednego kredytu
  • BGK pokryje część odsetek kredytu maksymalnie przez 12 miesięcy
  • kredytu z dopłatą będą udzielać banki komercyjne i spółdzielcze, współpracujące z BGK. Firmy będą mogły ubiegać się o wsparcie do końca 2020 r.
  • wsparcie będzie kierowane do firm, które w związku z sytuacją gospodarczą wywołaną pandemią COVID-19 utraciły płynność finansową lub są tym zagrożone
  • dopłaty do odsetek będzie można łączyć z innymi programami pomocowymi BGK – kredyt z dopłatą można zabezpieczyć gwarancjami de minimis (w przypadku sektora MŚP) oraz gwarancjami z Funduszu Gwarancji Płynnościowych (w przypadku średnich i dużych firm)

Wysokość wsparcia:

  • mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa: dopłata do odsetek kredytu w wysokości 2 punktów procentowych
  • duże firmy: dopłata do odsetek kredytu w wysokości 1 punktu procentowego

Udzielając kredytu z dopłatą, bank kredytujący weźmie pod uwagę kwotę dotychczasowej pomocy publicznej, z której skorzystał przedsiębiorca w związku z COVID-19. Jej suma, po wliczeniu wsparcia z rządowego Funduszu Dopłat do Oprocentowania, nie może przekroczyć limitu ustalonego przez Komisję Europejską. Dla większości firm jest to równowartość 800 tys. euro. Wyjątek stanowią przedsiębiorcy prowadzący działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych (limit to 100 tys. euro) i firmy działające w sektorze rybołówstwa i akwakultury (limit 120 tys. euro).

Źródło: https://www.bgk.pl/pakietpomocy/system-doplat/

źródło: Biuro prasowe BGK