Poradnik początkującego przedsiębiorcy – Jak złożyć ofertę w przetargu?

Poradnik początkującego przedsiębiorcy

Ustawa Prawo zamówień publicznych to główny akt prawny regulujący proces przetargowy. Podmioty zobligowane do jej stosowania, zwane zamawiającymi, dla możliwości zawarcia umowy, muszą przeprowadzić formalną procedurę wyboru wykonawcy w jednym z trybów postępowania opisanych w ustawie. Podstawowe tryby przeprowadzenia postępowania to przetarg nieograniczony i ograniczony. Pozostałe, w głównej mierze opierające się na negocjacjach, to na przykład dialog konkurencyjny, negocjacje z ogłoszeniem, czy partnerstwo innowacyjne, a także tryb zamówienia z wolnej ręki.
Zamówienia publiczne to dla firm z sektora MŚP rynek o bardzo dużym potencjale. Okazuje się jednak, że wielu przedsiębiorców natrafia na poważne przeszkody już na etapie składania oferty w przetargu.
Poprawnie przygotowana oferta to dla wykonawcy podstawa każdego postępowania przetargowego. Jak odpowiednio przygotować ofertę do przetargu i o czym warto pamiętać w trakcie tej procedury?

Gdzie szukać informacji o przetargach?

Zamówienia publiczne znajdziemy przede wszystkim na stronie Biuletynu Zamówień Publicznych (BZP), trzeba jednak pamiętać, że tam publikowane są ogłoszenia powyżej wartości 30 tysięcy euro.

Przetargów poniżej tego progu można szukać w Biuletynach Informacji Publicznej (BIP). Tam zamieszczone są przetargi zarówno powyżej, jak i poniżej 30 tysięcy euro.
Do tworzenia stron BIP zobowiązane są:

  • organy władzy publicznej
  • organy samorządowe
  • podmioty reprezentujące osoby prawne samorządu terytorialnego
  • podmioty reprezentujące państwowe jednostki organizacyjne

Co sprawdzić przed złożeniem oferty?

Aby przedsiębiorca mógł stać się uczestnikiem postępowania i miał szansę na uzyskanie zamówienia, spełnić musi warunki udziału w postępowaniu oraz nie podlegać wykluczeniu (warunki udziału określa zamawiający na podstawie zapisów ustawy PZP). Powinniśmy zacząć od dokładnego sprawdzenia dokumentacji zamówienia publicznego. Informacja o przetargu i pełna dokumentacja zamówienia znajduje się zwykle na stronie internetowej zamawiającego. Najważniejsze dokumenty dotyczące zamówienia publicznego to:

  • Specyfikacja Warunków Zamówienia, w skrócie SWZ. Kluczowy dokument, który zawiera wszystkie warunki, jakie musi spełnić wykonawca. Określa również wysokość wadium oraz to, jakie dokumenty musi złożyć firma składająca ofertę w przetargu.
  • Dokładny opis przedmiotu zamówienia łącznie ze specyfikacjami technicznymi czy projektem w przypadku prac budowlanych.
  • Wzór formularza oferty przetargowej – czyli dokument, który wykonawca musi wypełnić i złożyć w odpowiednim terminie. Formularz ten jest podstawą złożenia oferty do przetargu.
  • Wzór umowy – treść umowy, podpisywanej przez zamawiającego z wykonawcą, który wygra przetarg.

Dokumentacja przetargu powinna zawierać również wzory pozostałych oświadczeń, które musi złożyć wykonawca w ramach składania oferty do przetargu.
W razie wątpliwości, jako wykonawca zawsze możemy zwrócić się do zamawiającego o doprecyzowanie informacji zawartych w dokumentacji. Forma i terminy składania takich pytań są również określone w SWZ.

Jak przygotować i złożyć ofertę do przetargu?

Złożenie oferty przetargowej polega na poprawnym wypełnieniu i złożeniu formularza oferty wraz z resztą wymaganej dokumentacji (załącznikami, które określa SWZ). Najczęściej są to oświadczenia do przetargu dotyczące spełnienia warunków zamówienia publicznego oraz braku przesłanek do wykluczenia. W wielu przypadkach zamawiający wymagają jednak również innych dokumentów jak, chociażby odpis z KRS. Każdorazowo należy sprawdzić, czy dokumenty powinny być złożone z ofertą, czy dopiero po wyłonieniu zwycięzcy przetargu. Formularz oferty zawiera zwykle takie informacje jak cena czy okres gwarancji. Oferta powinna obejmować dokładnie i tylko to, co jest określone w dokumentacji przetargowej.

Przedsiębiorca chcący wystartować w przetargu publicznym powinien dysponować również:

  • zaświadczeniem właściwej terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego o niezaleganiu z opłatą składek
  • zaświadczeniem właściwego naczelnika Urzędu Skarbowego potwierdzającym, że Wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków
  • informacją z Krajowego Rejestru Karnego

Kluczowe jest również dostarczenie naszej oferty w odpowiednim terminie i w odpowiedni sposób. Te informacje zawarte są w ogłoszeniu o przetargu i  podane w SWZ.

Wyniki przetargu

Po złożeniu oferty i wszystkich wymaganych dokumentów pozostaje nam czekać na wybór oferty przetargowej. Terminy rozstrzygnięć reguluje ustawa PZP.