Aktualne programy pomocowe dla firm

Aktualności

Z końcem czerwca wygasł trzymiesięczny okres zwolnienia z opłacania składek na ZUS dla firm. Kończą się także inne formy wsparcia dla przedsiębiorców. Wciąż jednak dostępny jest spory wachlarz możliwości skierowany do osób prowadzących własny biznes. Na co mogą więc liczyć właściciele firm ze strony państwa? Jaka pomoc dostępna będzie w lipcu i kolejnych miesiącach?

5 tys. zł mikropożyczki

Jednym z najpopularniejszych instrumentów wsparcia dla samozatrudnionych oraz mikrofirm jest mikropożyczka w kwocie 5 tys. zł. Wsparcie przyznawane jest niezależnie od sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Środki można wydatkować na pokrycie kosztów związanych z bieżącym prowadzeniem działalności gospodarczej. Przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków zajmują się urzędy pracy. Warunkiem umorzenia pożyczki jest utrzymanie na rynku prowadzonej firmy przez co najmniej trzy miesiące od czasu uzyskania wsparcia z urzędu pracy. Wnioski mogą składać te firmy, które jeszcze nie korzystały z tej formy wsparcia.

Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej

To drugi dostępny instrument wsparcia dla tych podmiotów, które jeszcze z niego nie skorzystały. Takie dofinansowanie może otrzymać przedsiębiorca, który odnotował zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w stosunku do łącznych obrotów w ciągu dowolnych dwóch miesięcy w 2020 roku (za miesiąc uznaje się również 30 dni kolejno po sobie następujących). Wielkość udzielonego wsparcia jest uzależniona od wielkości spadku obrotów osoby samozatrudnionej. W zależności od poziomu spadku obrotów firma może się ubiegać o kwotę równą 50, 70 lub 90 proc. poziomu minimalnego wynagrodzenia. Wsparcie przyznawane jest przez powiatowy urząd pracy.

Dotacje na kapitał obrotowy dla średnich firm 

Średnie firmy, a więc zatrudniające od 50 do 249 pracowników, które zanotowały spadek przychodów o co najmniej 30 proc. mogą ubiegać się o bezzwrotne dotacje na kapitał obrotowy. Wsparcie udzielane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości przedsiębiorca może przeznaczyć na takie wydatki jak: rachunki za gaz, prąd, paliwo, wynajem lokalu, zapłatę za towar czy ubezpieczenie firmy. Firma ubiegająca się o pomoc musi istnieć co najmniej od 31 grudnia 2019 roku. Dotacja przyznawana jest przez maksymalnie trzy miesiące. Pieniądze przyznawane są w formie 100 proc. zaliczki. Wysokość wsparcia jest uzależniona od liczby pracowników zatrudnionych w firmie. Nabór wniosków trwa do 31 lipca i realizowany jest przez instytucje pośredniczące wyłonione przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Pożyczka Płynnościowa z BGK na bieżące wydatki

Firmy, które ucierpiały na skutek pandemii i zamrożenia gospodarki mogą ubiegać się pomoc z Banku Gospodarstwa Krajowego. Instytucja udziela pożyczek bez oprocentowania w ramach programu Pożyczek Płynnościowych. W ten sposób małe i średnie firmy mogą pozyskać środki, które mogą przeznaczyć na bieżące wydatki. Wsparcie można wydatkować na rachunki za lokal, media, zakup towarów, wynagrodzenia pracowników czy uregulowanie płatności wobec urzędu skarbowego. Aby uzyskać pomoc z BGK nie jest wymagany od przedsiębiorcy wkład własny. Wnioski są rozpatrywane i przyznawane przez instytucje pośredniczące, których lista dostępna jest na stronach Banku Gospodarstwa Krajowego.

Ulga w opłacaniu składek bez opłaty prolongacyjnej – odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek

Ulga dotyczy wszystkich płatników składek. Dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Nie ma znaczenia, od kiedy płatnik prowadzi działalność. Nie ma też znaczenia wielkość jego firmy. Z ulgi mogą skorzystać także samozatrudnieni. Ulga dotyczy składek od stycznia 2020 r. Dzięki uldze można opłacić składki do ZUS w dłuższym czasie. Jeśli płatnik złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Jeśli wniosek złoży po terminie opłacania składek, ZUS naliczy odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku.

Więcej szczegółów na temat tej formy wsparcia i informacje na temat sposobu jej uzyskania – ulga w opłacaniu składek.

Odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę dla należności za okres od stycznia 2020 r.

Rozwiązanie to jest przeznaczone dla płatników składek, którzy mają trudności w terminowym opłaceniu składek w następstwie COVID-19. Będą mogli z niego skorzystać za okres od stycznia 2020 r. Ulga ta dotyczy wszystkich płatników składek – nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa. Odstąpienie od pobierania odsetek będzie możliwe w sytuacji, gdy składki już zostały opłacone, ale po ustawowym terminie płatności.

Więcej szczegółów na temat tej formy wsparcia i informacja na temat sposobu jej uzyskania – odstąpienie od pobierania odsetek.

Świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy

Właściciele firm, u których wystąpił spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 nadal mogą zwrócić się z wnioskiem o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy, o wypłatę ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych świadczeń na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy, w następstwie wystąpienia COVID-19. Istotne jest to, by firma nie kwalifikowała się do postępowania upadłościowego oraz by nie posiadała zaległości podatkowych na koniec III kwartału 2019 roku.

Obniżenie wymiaru czasu pracy pracownika

Dopuszczalne jest również nadal obniżenie wymiaru czasu pracy pracownika maksymalnie o 20%, nie więcej niż do 0,5 etatu, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustalane na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.
Wynagrodzenie jest w tym przypadku dofinansowywane ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych do wysokości połowy wynagrodzenia, jednak nie więcej niż 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

Pracownikowi objętemu przestojem ekonomicznym pracodawca wypłaca wynagrodzenie obniżone nie więcej niż o 50%, nie niższe jednak niż w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy. Wynagrodzenie jest w tym przypadku dofinansowywane ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy. Warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy ustala się w porozumieniu.

źródło: mambiznes.pl