Zachęty podatkowe do walki z epidemią

Aktualności

Odliczenie od podstawy opodatkowania nawet 200 procent wartości darowizny, jednorazowy odpis amortyzacyjny, zerowa stawka VAT, korzystne rozliczenie ulgi badawczo-rozwojowej – takie rozwiązania pojawiły się m.in. w obowiązującej już specustawie. Rząd próbuje zachęcać firmy i osoby prywatne do wsparcia walki z epidemią koronawirusa.

Nowe zasady odliczania darowizn: 
darowizny przekazane od 1 stycznia 2020 r. do 30 września 2020 r. na przeciwdziałanie COVID-19:

* podmiotom wykonującym działalność leczniczą (czyli przede wszystkim szpitalom),
* Agencji Rezerw Materiałowych;
* Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych;

będą mogły być odliczane przez podatników CIT i PIT od podstawy opodatkowania (dochodu) na następujących, bardzo korzystnych zasadach:

* darowizny przekazane do 30 kwietnia 2020 r. – odliczenie 200% wartości darowizny;
* darowizny przekazane w maju 2020 r. – odliczenie 150% wartości darowizny;
* darowizny przekazane do 30 września 2020 r. – odliczenie 100% wartości darowizny.

Istotne jest, że odliczenia z tytułu darowizn można uwzględniać przy obliczaniu zaliczek bieżących – już w 2020 r. (u osób fizycznych dotyczy to przychodów z działalności gospodarczej, najmu lub dzierżawy).
Praktycznie wszyscy podatnicy podatku dochodowego, także osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej, a także podatnicy CIT, PIT (wszyscy) i podatku zryczałtowanego (PIT), mają możliwość odliczenia wszelkiego rodzaju darowizn (także rzeczowych), przekazanych na rzecz ww. instytucji, na cele związane z na przeciwdziałaniem COVID-19.
Korzyść w VAT

Od 1 lutego 2020 r. do 31 sierpnia 2020 r. obowiązuje także 0 proc. stawka VAT w przypadku darowizn na rzecz wskazanych wyżej podmiotów:

* wyrobów medycznych;
* produktów leczniczych oraz substancji czynnych;
* produktów biobójczych (wyłącznie dezynfekujących);
* szkła laboratoryjnego i aparatury laboratoryjnej;
* testów diagnostycznych;
* środków ochrony indywidualnej (tu: wyłącznie maski, osłony / szyby ochronne na twarz, gogle, okulary ochronne, kombinezony, ochraniacze na buty, czepki i rękawice).

0-proc. stawka VAT może być stosowana pod warunkiem zawarcia odpowiedniej, pisemnej umowy darowizny między darczyńcą i obdarowanym, z której wynika, że dostarczane towary będą wykorzystane na walkę z COVID-19

Dodatkowe zachęty w przepisach o podatkach dochodowych

W ramach walki z koronawirusem podatnikom podatku dochodowego (prowadzącym działalność), dano również możliwość dokonania jednorazowej amortyzacji środków trwałych, które zostały nabyte w celu produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 (np. maseczki ochronne, respiratory, środki odkażające, medyczną odzież ochronną, ochraniacze na obuwie, rękawiczki, okulary, gogle, środki do dezynfekcji i higieny rąk) i wprowadzone do ewidencji środków trwałych w 2020 roku.

Dodatkowo wprowadzono również możliwość szybszego (przy zaliczkach) korzystania z ulg badawczo-rozwojowych oraz stawki 5 proc. (IPBox), jeżeli koszty (ulga B+R) lub dochody (IPBox) dotyczą działań, związanych z przeciwdziałaniem COVID-19

Źródło: www.prawo.pl 

zachęty podatkowe do wsparcia walki z epidemią